Menu

Słynny ciążowy lewy bok.

images-23

Moje ciążowo-aktywne Klientki bardzo często po ćwiczeniach pytają o konieczność, zasadność spania, leżenia i odpoczywania na lewym boku. Często w szatni padając pytania: a czy muszę spać na lewym boku ? ale jak to zrobić aby całą noc przespać ? czy dotyczy to każdej ciężarnej ? a może od pewnego tygodnia ciąży ?

Aby faktycznie określić czy kwestia odpoczynku na lewym boku jest konieczna u każdej ciężarnej na każdym etapie ciąży warto poznać kilka faktów.

Zacznijmy od anatomii.

Ludzkie ciała nie są idealnie symetryczne. Budowa i układ naszych żył, tętnic, naczyń nie jest lustrzanym odbiciem prawej strony w stosunku do lewej. Ma to między innymi odzwierciedlenie w układzie żył w miednicy. Istotną kwestią jest w kobiecej ciężarnej miednicy ułożenie macicy, która fizjologicznie jest lekko przesunięta do prawej strony jak i przebieg żyły głównej dolnej Żyła ta znajduje się na poziomie piątego kręgu lędźwiowego z połączenia żył biodrowych. Przebiega, ku górze po prawej stronie kręgosłupa. Powiększająca się macica z tygodnia na tydzień uciska na duże naczynia krwionośne; od połowy ciąży na tętnicę główną a później na żyłę główną dolną, w wyniku czego mogą wystąpić burzliwe objawy ograniczenia dopływu krwi do prawego serca (tzwn zespół żyły głównej dolnej)a w konsekwencji ograniczyć dostep tlenu do płodu.

Zespół żyły głównej dolnej inaczej nazywany zespołem kawalno-aortalnym może występować od II trymestru ciąży jednak nie musi wystąpić u każdej ciężarnej. Jest to zależne od indywidualnej konstytucji rozkładu żył, ułożenia płodu w macicy ( czy po prawej stronie znajdują się części cięższe dziecka czyli kręgosłup oraz zaawansowanie ciąży.

Jako profilaktykę wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej zaleca się:

 • odpoczywanie na lewym boku (odciąża narządy wewnętrzne ułożone po prawej stornie – nerki, wątroba)
 • unikanie długotrwałych pozycji stojących zwłaszcza w zaawansowanych ciążach
 • leżenia płasko na plecach ( dodatkowo moze pojawić się ucisk na przeponę i trudności w oddychaniu)

Tego typu zalecenia jednak, nie muszą dotyczyć wszystkich kobiet , ale ważne aby podczas wypoczynku czy udziału w ćwiczeniach dla kobiet w ciąży, zwracać uwagę na swoiste objawy ze strony organizmu, które mogą wskazywać na wystąpienie zespołu żyły głównej dolnej, takich, jak:

 • zawroty głowy, trudności w oddychaniu, omdlenia,
 • nagłe gwałtowne ruchy dziecka
 • zimne poty, spadek ciśnienia tętniczego krwi, tachycardia
 • bladość, sinica powłok skórnych i śluzowych
 • zaburzenia świadomości włącznie z utratą świadomości

Jeżeli dochodzi do takich sytuacji, przede wszystkim:

 • zmień natychmiast pozycję,
 • ułóż się na lewym bokiem w podparciu pod głową i nogą
 • spokojnie poodychaj

pozycje_porodowe_6 rysunek_1_small

Naszym głównym celem jest fizyczne i mentalne przygotowanie kobiet do poczęcia, ciąży, porodu i połogu. Medical Pregnancy Training to treningi grupowe i personalne, przygotowujące do bycia świadomą, aktywną mamą.

 

Projekt i przygotowanie - TheIdeas.pl

Izabela Dembińska - ZnanyLekarz.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress