Menu

Indywidualna opieka okołoporodowa – czy warto?

Indywidualna opieka okołoporodowa – czyli jak i czy warto mieć „swoją“ położną przy porodzie?

Czas porodu to wyjątkowy moment, to kilka, może kilkanaście godzin, które już nie powrócą do nas a zostawią ślad w kobiecej psychice i ciele na całe życie. To wydarzenie, które może ukształtować nasz światopogląd na temat rodzenia i cudu narodzin, to wyjątkowo intymna chwila ukazująca naszą cielesność i kobiecość w całości, wśród otoczenia obcych nam ludzi- personelu medycznego. Poród to również szalenie istotne wydarzenie dla matki, rodziców pod kątem poczucia swojego bezpieczeństwa i rodzacego się dziecka. To krótka chwila naszego życia gdzie chcemy czuć się bezpiecznie zarówno pod kątem medycznym ale i psychicznym, gdzie chcemy otrzymać wyjątkowe wsparcie od profesjonlistów, położnych czy lekarzy towarzyszących nam przy narodzinach dziecka w chwili tego pięknego ale i trudengo dla nas czasu.

Polskie szpiale oferują rodzącym kobietom, rodzącej parze rodziców możliwość skorzystania z indywidualnej opieki położnej przy porodzie. Jakie są korzyści z takiej opieki i jakie są ewentualne minusy, kto, kiedy i w jaki sposób może skorzystać z takiej usługi i czy naprawde warto?

Indywidualna opieka okołoporodowa położnej czyli słynna “prywatna położna w porodzie” to usługa dodatkowa, nie pokrywana przez NFZ świadczona oficjalnie i legalnie w ramach usług dodatkowych w danym szpitalu wiążąca podpisywaną umową między przyszłą rodzącą a szpitalem ze wskazaniem na wybraną położną.

Kobiety zainteresowane taką opieką powinny bezpośrednio skontaktować się z wybraną przez siebie położną i podpisać umowę.

Na co zwrócić uwagę i jak przygotować się na wybór położnej?

  • Przede wszystkim należy upewnić się, że dany szpital świadczy oficjalnie usługi dodatkowe poza NFZ I że przyszła rodząca zawiera oficjalną umowę ze szpitalem i wybraną położną, która zabezpiecza obie strony w ramach świadczonej usługi.

Jakie są zalety wyboru indywidualnej opieki okołoporodowej?

  • przede wszystkim wiedza, świadomość i poczucie bezpieczeństwa jaka osoba będzie sprawować nad nami opiekę w jednych z ważniejszych i inymnych chwil w życiu
  • ciągłość opieki w trakcie porodu niezależnie od zmiany personelu dyżurowego również jeszcze przez 2 godziny po porodzie
  • znajomość oczekiwań, możliwości rodzącej kobiety przez położną prowadzącej poród (wybór pozycji, porodowych, sposobu prowadzenia porodu, metod łagodzenia bolu porodowego)
  • poczucie bezpieczeństwa i możliwośc konsultacji wszelkich niewiadomych od chwili podpisania umowy do czasu nawet końca połogu (np. czy powinnam już jechać do porodu?)
  • od chwili podpisania umowy przyszła rodząca ma zapewnioną pełną dyspozycyjność (również telefoniczną) wybranej położnej przez 24h na dobę/7 dni w tygodniu w okresie między 37 a 42 tygodniem ciąży również niezaleznie od dni świątecznych

Umowę na usługe indywidualnej opieki położnej zawiera się po ukończonym 36 tygodniu ciąży na spotkaniu z wybraną położną (na takim spotkaniu położna pomaga stworzyć i założyć plan porodu, wstępną historię medyczną tzw. “historię choroby” oraz zbierze wywiad medyczny, omówi oczekiwania i mozliwości prowadzenia porodu )

 A minusy indywidualnej opieki położnej?

  • jedynym minusem decyzji o takiej opiece jest koszt, w warszawskich szpitalach oscylujący między 1000- 2000 złotych, warto jadnak przeanalizować swoje wydatki w okresie 9 miesięcy i przemyśleć oraz zweryfikowac po kursie szkoły rodzenia czy oby napewno potrzebujemy dokonywać ogromnych wyprawkowych zakupów, czy oby napewno potrzebujemy najnowszych gadzetów dla dziecka bo prawdopodobnie szybko okaże się, że przez czas ciąży udało nam się zakupić wiele rzeczy dla dziecka, które byc może wclae nienależały do niezbędnej listy wyprawki.

 

Pamiętaj, że:

Zawarcie umowy na indywidualną usługę okołoporodową nie gwarantuje przyjęcia do danego Szpitala w przypadku braku wolnych miejsc na sali porodowej!

 

 

 

 

Naszym głównym celem jest fizyczne i mentalne przygotowanie kobiet do poczęcia, ciąży, porodu i połogu. Medical Pregnancy Training to treningi grupowe i personalne, przygotowujące do bycia świadomą, aktywną mamą.

 

Projekt i przygotowanie - TheIdeas.pl

Izabela Dembińska - ZnanyLekarz.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress