Menu

ĆzP - przed poczęciem

Zajęcia skierowane dla kobiet planujących zajść w ciążę zarówno drogą naturalną jak i wspomaganą.

ĆWICZ Z POŁOŻNĄ PRZED POCZĘCIEM  to forma aktywności fizycznej skierowana dla kobiet przygotowujących się do ciąży. Zamysł ćwiczeń wywodzi się z opieki prekoncepcyjnej (przedkoncepcyjnej) czyli czasu gdy kobieta przygotowuje swój organizm, swoje ciało do ciąży. Opieka przedkoncepcyjna to czas od ok. 3- 6 miesięcy gdy kobieta podejmuje świadome kroki ku zajściu w ciążę – od wizyt u ginekologa, położnej, badań kontrolnych swojego stanu zdrowia, po szczepienia, suplementacje witaminową, redukcję czynników stresogennych, teratogennych oraz doprowadzenia organizmu do pełni zdrowia. Świadoma i odpowiednia w tym czasie aktywność fizyczna jest jednym z elementów tych przygotowań w okresie przedkoncepcyjnym mająca na celu zwiększyć efektywność płodności, stworzyć dobre „podłoże” dla oczekiwanej, planowanej ciąży.

Ćwiczenia „Przed Poczęciem” bazują na mentalnych formach pracy z ciałem (pilates, joga, joga hormonalna, trening prozdrowotny, relaksacyjny, stretching). Wykorzystują zarówno aspekty wzmacniające jak i rozluźniające, otwierające, elementy oddechowe i relaksacyjne – trwają 60 minut.

Istotnym elementem takich ćwiczeń jest ŚWIADOMOŚĆ swojego ciała ale przede wszystkim CYKLU MIESIĘCZNEGO, ćwiczenia są odpowiednio dopasowane i zróżnicowane pod tym kątem dla uczestniczek grupy oraz pracują z partiami ciała, które będą najbardziej obciążone ciążą.

Zajęcia bazują na średniej i niskiej intensywności ze względu na to, iż zbyt intensywny trening w okresie przygotowywania się do poczęcia może przyczyniać się do trudności w zajściu w ciąże ze względu na możliwe wahania w układzie hormonalnym kobiety i dominację „męskich” hormonów w cyklu oraz nadmiernym wzroście adrenaliny.

Zajęcia skierowane są do kobiet chcących ŚWIADOMIE przygotować się do poczęcia. Rozbudowane są o istotny element edukacji w zakresie tego jak przygotować się do ciąży, na co zwrócić uwagę, na co uważać itd. Tworzą grupę wsparcia i wymiany między kobietami w podobnym momencie życia oraz pomagają „wyciszyć i otworzyć” na możliwą ciążę w chwilach starania się o dziecko w świecie pełnym stresu, obowiązków i pędu.

Czy te ćwiczenia są skuteczne?

Same ćwiczenia nie zagwarantują poczęcia, ponieważ poczęcie i ciąża to fakt wieloczynnikowy, czasami wymagający interwencji i pomocy medycyny, ćwiczenia mają za zadanie PRZYGOTOWAĆ CIAŁO i pośrednio psychikę do ciąży.

Badania naukowe pokazują, że odpowiednia aktywność fizyczna w okresie starania się o dziecko przyczynia się do:
– dotlenienia organizmu, komórek ciała, w tym komórek jajowych
– poprawy krążenia krwi w organizmie, tym samym ukrwienia macicy gdzie implantuje zarodek
– poprawy funkcji endokrynologicznych i równowagi hormonalnej
– redukcji hormonów stresu istotnych na drodze poczęcia (naturalnego jak i wspomaganego)
– wzajemnego wspólnego psychicznego wsparcia i wymiany wśród kobiet starających się o dziecko

Czy każda kobieta chcąca zajść w ciążę może je wykonywać?

Jak najbardziej! Takie ćwiczenia najlepiej wprowadzić w okresie starania się o zajście w ciążę. Jeżeli wiemy, że mamy problemy z poczęciem i jesteśmy w trakcie leczenia niepłodności lub staramy się o ciążę invitro zawsze taką decyzje należy skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem!

Naszym głównym celem jest fizyczne i mentalne przygotowanie kobiet do poczęcia, ciąży, porodu i połogu. Medical Pregnancy Training to treningi grupowe i personalne, przygotowujące do bycia świadomą, aktywną mamą.

 

Projekt i przygotowanie - TheIdeas.pl

Izabela Dembińska - ZnanyLekarz.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress