Menu

Odnajdź swój CZWOROBOK MICHAELISA

CZWOROBOK MICHAELISA – RHOMBUS MICHAELIS to chyba jedno z ciekawszych miejsc do odnalezienia w ciele kobiety ( poza punktem G;)) zwłaszcza w ciele kobiety ciężarnej, a następnie rodzącej. Bardzo lubię w szkole rodzenia podczas zajęć praktycznych zachęcać mężczyn jak i kobiety do szukania w miednicy najważniejszych punktów, których świadomość i wyczucie daje umiejętność tego jak można miednicą pracować podczas aktu rodzenia dziecka, w jaki sposób odnajdując odpowiednie punkty na niej , oddziaływać na zmniejszenie odczuć skurczu porodowego czy wspomagać dziecko w przejściu przez kanał rodny.

Czworobok Michaelisa to obszar w tylnej częsci  miednicy, który możemy odnależć poprzez dotyk lub w przypadku niektórych kobiet jest on poprostu widoczny gołym okiem. Spróbuj sama lub z pomocą partnera odnaleźć punkty go towrzące szukając 4 zagłębień między:

– kolcami biodrowymi tylnymi górnymi ( słynne dołeczki w tyle dołu pleców- nazywane  Dimples of Venus czyli dołeczki Wenus)

– poniżej dołka wyrostka kolczystego 3/4 kręgu lędzwiowego 

– nad szczytem szpary pośladkowej 

27d1d56812d6e209df73484b560a23c9 hqdefault

czwororbok Michaelisa fot. pinterest.    fot. wikipedia

Jeśli połączy się ze sobą te punkty  to tworzą one kształt czworoboku, świadczący o symetrycznej budowie miednicy.

Czworobok w okresie ciąży jest lekko wklęsły, natomiast cechą specyficzną jest czas porodu, gdy zzstępujące w kanale rodnym dziecko w II okresie porodu sprawia iż, czwororbok staje się punktem wypukłym i ruchomym w kierunku góra- dół. Dzięki faktowi, iż miednica nie jest tworem nieruchomym a poprzez ruchomośĆ m.in stawów krzyżowo- biodorowych ma możliwość zwięszkać swoje wymiary w trakcie porodu ( o ile kobieta ma rodzi w pozycji wertykalnej, nie leżąc, umożliwiając ruch miednicy). Kość krzyżowo- ogonowa w czasie porodu ma możliwość otwarcia się, odgięcia do ok. 3 cm zapewniając dziecku i porodowi znaczną przestrzeń. Ruchem, który to znacznie ułatwia jest  chwycenie się czegoś przez rodzącą z uniesionymi rękoma ( dlatego kobiety chętnie chwytają się wiszących lin na salach porodowych czy cofając się do starszych czasów – chwytają gałęzi drzewa;))

W porodzie zarówno otwarte usta rozluźniają dno miednicy jak i  otwarte, uwolnione plecy  to otwarta, ruchoma miednica..

Dlatego leżenie z przyciągnietymi nogami, przyciąganie nóg do brzucha  to zablokowanie pracy czworoboku i możliwości pracy kości krzyżowej 

fot. handsintuitionnutation-2

Ale wracając do tego jak wygląda wypukłość czworoboku podczas porodu, zobacz niżej:

blog8fot. Pinterest

 

Jest on też ważnym elementem w pracy nad złagodzeniem odczuć skurczy porodowych, zwłaszcza kiedy odczuwalne są one z pleców podczas porodu. Unerwinenie  skurczy porodowych podczas I okresu porodu ( rozwerania szyjki macicy) zlokalizowane jest wdolnym odcinku piersiowym i górnym lędźwiowym kregosłupa ( TH10 – L1) a w II okresie ( okres wypierania)   dodatkowo odcinek lędzwiowy i krzyżowy ( L2 – S4).

Istnieje możliwość odpowiedniego ucisku miednicy czy zastosowania elektrostymulacji TENS przez całośc trwania porodu lub chociaż wykorzystanie świadomie tej możliwość póki oczekujemy na możliwość otrzymania znieczulenia zewnątrzoponowego. Tego typu praca na miednicy jest również ważnym elementem w roli partnera przy porodzie, gdyż ten ucisk zwany przeciwucieskiem wykonywany jest nie przez rodzącą a ososbę bliską jej. Aby ucisk  miał faktyczne działanie, powinien być stosowany podczas skurczu, odpowiednio silnie w połączeniu z innymi metodami jak oddech, ruch, ciepło i ewentualnie TENS .

20180903_163311          20180903_163520

fot. zbiór własny

TENS -czyli elektrostymulacje oddziałującą jak „efekt bramki” czyli poprzez niewielkie natężenia elektrostymulacji zostają pobudzane zakończenia nerwów czuciowych w konsekwencji blokując aktywnośc pobudzeń nerwów bólowych oraz stymulacje wydzielania endogennych ( naturlanych ) substancji przeciwbólowych – opioidów.

 images-7

fot. wikipedia

Jako ciekawostka, również ciekawą techniką choć rzadko spotykaną jest ostrzykiwanie śródskórnie obszaru czworoboka Michaelisa  wodą sterylną co w efekcie także przyczynia się do wytworzenia „poduszeczki” i ucisku na unerwienie zmniejszając odczucie skurczu porodowego.

Dlatego, tak ważne aby podczas odpowiedniego przygotowania się do porodu, w pracę praktyczną a nie tylko wiedzę. Dotykać, czuć, palpować miednicę. Uczyć się jej, otwierać i wspierać fizjologię i naturalne mechanizmy rodzenia.

Tego staram się uczyć w szkole rodzenia, na zajęciach dla kobiet w ciąży i warsztatach z indywidualnego przygotowania do porodu.

Otwórz ciało, otworzysz siebie, otworzysz drogę dla rodzącego się dziecka…

Naszym głównym celem jest fizyczne i mentalne przygotowanie kobiet do poczęcia, ciąży, porodu i połogu. Medical Pregnancy Training to treningi grupowe i personalne, przygotowujące do bycia świadomą, aktywną mamą.

 

Projekt i przygotowanie - TheIdeas.pl

Izabela Dembińska - ZnanyLekarz.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress