Oddech w porodzie, oddech w okresie rozwierania
Spokojny, skoncentrowany na wydechu, czasem na wydechu, który może odbywać się na niskich dźwiękach, jak mruczenie, wydychanie, mmmm, aaaaa, uuuu, hymhyhym, ommmommm….
Wydech rozluźniający, dający swobodę w brzuchu i kroczu, oddech uspokajający który nie powoduje hiperwentylacji, zawrotów głowy czy nadmiernej pracy ciała.
To oddech spokojny na skurczu, skupiony na wydechu. Oddech przeponowy to nie oddech głęboko do brzucha, to oddech, który uruchamia przeponę, a przepona zlokalizowana jest z żebrach dlatego próbując zrozumieć oddech odkryj swoją przeponę, jej lokalizację, uruchom proste ćwiczenia jak wydłużanie boków, otwieranie klatki, otwieranie górnej części pleców w różnych pozycjach, próbuj czuć jak na wdechu żebra się lekko rozszerzają na boki a z wydechem wracają ku sobie dając rozluźnienie w ciele czasem westchnięcie.
Przepona oddechowa jest w kontakcie z macicą, kiedy przy oddechu w skurczu porusza się, wspiera macicę w działaniu – falują wzajemnie, pomagając dziecku w otwieraniu szyjki a dzięki spokojnemu oddechowi w skurczu dajesz dziecku tlen – którego w sytuacji skurczu jest mniej, którego potrzebujecie wspólnie – ten oddech w skurczu jest jak latarka w tunelu, która prowadzi dziecko a Twoje ciało rozluźnia.
Istnieje także szkoła oddechu prof. Fijałkowskiego, mówiąca o 3 torach oddechu:
na początku skurczu powolny oddech który wraz ze skurczem dynamizuje się a po szczycie znów spowalnia lekko unosząc i opuszczając brzuch nadal jednak NIE WDYCHAJ GŁĘBOKO NA MAXA oddechu do brzucha (zwiększa to ciśnienie śródbrzuszne, obciąża kresę i dno miednicy) – spokój i łagodność nastawiona na wydech lub wydech na miękkim dźwięku… wyciszający układ nerwowy i rozluźniający ciało…
…rozwieranie szyjki to otwieranie, otwieranie całego ciała…na skurczu.