Kupa… lęku czyli rzecz o kupię, która obca nam nie jest
Kupa jak kupa – rzecz ludzka, a skoro nic co ludzkie nie jest nam obce, po co tworzyć kolejne tabu? To temat pełen niepewności i wiele osób wstydzi się pytać.
Czy w trakcie porodu dochodzi do wypróżnienia?
Może się to zdarzyć, bo gdy główka schodzi przez kanał rodny, wywiera nacisk na odbytnicę – to, co tam zostało jest wyciskane jak prawie pusta tubka pasty do zębów. Zwykle to mała ilość, bo większość kobiet przed porodem ma wolne jelita. Początek porodu wyzwala wyrzut prostaglandyn, które zmiękczają szyjkę, kurczą macicę i wpływają na jelita. Powoduje to luźne stolce i nim dojdziesz do parcia – może być po sprawie.
Stolec może pojawić się na etapie parcia, gdy zwieracz odbytu pod naporem główki otwiera się i położna widzi, czy coś chce wydostać się na zewnątrz – dlatego w zestawie porodowym ma gaziki oczyszczające. By chronić krocze położna może trzymać na nim ciepły okład. To subtelny sposób na zakrycie odbytu. Jeśli kupa się pojawi, położna zetrze ją i sięgnie po nowy kompres. Kupa znika, jesteśmy uratowani! Cytując jedną z mam: „czy zrobię kupkę na dziecko?” Nie zrobisz – prędzej ono odda smółkę na Ciebie!
Czy powinnaś się wstydzić?
Absolutnie nie, możesz nie zorientować się, że to się zdarzyło! Potrzeba wypróżnienia to dobry znak, a położna określi czy to parcie, czy masz czas, by skorzystać z toalety. Położne wiedzą, że to częsty element porodu – ciało otwiera się na każdym poziomie. Są świadome lęku i wstydu po stronie kobiety.
Czy można oczyścić się do porodu?
Kiedyś wykonywano lewatywę, która może nasilić skurcze, ale też powodować niekontrolowaną potrzebę wypróżnienia, mokre gazy i rozwodnienie mas kałowych, co bywa krępujące.
Warto zwrócić uwagę na spożycie płynów w pobliżu terminu porodu, dietę wspierającą wypróżnienie, wypijać rano ciepłą wodę z cytryną na czczo, pić kompot z suszonych śliwek, siemię lniane czy babkę płesznik.
Ruch też wspiera pracę jelit!
Olej rycynowy? Kiepski pomysł, gdyż zamiast oczyścić jelita może powodować mdłości, wymioty czy biegunkę.
Warto rozważyć użycie czopków glicerynowych celem rozmiękczenia mas kałowych.
Powodzenia!