Jak podejmować decyzje w porodzie ? Czyli technika BRAIN
🤓Jak podejmować decyzję w porozumieniu ze specjalistami opieki okołoporodowej i odpowiedzialnie włączać kobietę w ten proces?🤰
👩⚕️Technika B.R.A.I.N (ang.) lub w odmianie polskiej K.R.A.N to akronim opisujący technikę uzyskiwania informacji i podejmowania decyzji między osobą sprawującą opiekę nad kobietą podczas ciąży, porodu i połogu a specjalistami (lekarz, położna). Kobiety w ciąży chcą być wysłuchane , aby ostatecznie stały się integralną częścią procesu podejmowania decyzji dotyczących ich opieki. Dlatego tak wiele mówi się dziś o planie porodu!
👩Badania wykazały, że im więcej kobieta uczestniczy w procesie podejmowania decyzji podczas porodu, będzie bardziej zadowolona z wyniku, bez względu na to, co się stanie. „Sugeruje się również, że aktywne zaangażowanie ciężarnej w proces podejmowania decyzji o sposobie porodu zwiększy odsetek porodów pochwowych po cesarskim cięciu i zmniejszy liczbę cesarskich cięć oraz poprawi stopień zadowolenia matki po porodzie”.
🤰Jeśli kobieta czuje się zignorowana, będzie niezadowolona z doświadczenia porodu, co może mieć długotrwałe konsekwencje w sposobie jej macierzyństwa, jej samoocenie i przyszłych ciążach.
👩⚕️Komunikowanie się ze specjalistami którzy sprawują opiekę nad kobietą w okresie okołoporodowym to praca po obu stronach i czasami nam wszystkim brak umiejętności, by osiągnąć pożądany rezultat.
1.Przed zadawaniem pytań czasami warto cofnąć się o krok od konkretnej sytuacji i spojrzeć na nią z lotu ptaka. Ważne, by w proponowanych rozwiązaniach przez położną czy lekarza przyjąć pozytywną intencję w działaniu.
Po przyjęciu ich pozytywnej intencji następnym krokiem jest wyjaśnienie problemu.
Załóżmy na przykład, że Twój lekarz sugeruje indukcję medyczną. Dobrym pomysłem jest wyjaśnienie problemu, jeśli taki istnieje. Po zapytaniu, na czym polega problem, możesz dowiedzieć się, że twoje postrzeganie problemu i to, co myśli lekarz, mogą być dwiema zupełnie różnymi rzeczami i tu technika B.R.A.I.N lub K.R.A.N. będzie pomocna
B (K) oznacza KORZYŚCI (ang. benefits) – jakie będą korzyści z zaproponowanego działania np. indukcji? Jaki pozytywny wpływ na mnie lub moje dziecko?
R (R) oznacza RYZYKO (ang. risk) – czy zaproponowany sposób interwencji obarczony jest ryzykiem, jakie są potencjalne skutki uboczne?
A (A) oznacza ALTERNATYWĘ (ang. alternatives) – czy są inne metody, sposoby działania w tej sytuacji?
I (I) oznacza INTUICJĘ (ang. intuition) – co na to wszystko mówi twoja intuicja, jakie reakcje czujesz w ciele na to, co usłyszałaś?
N (N) oznacza NEGOCJACJE lub NIC (ang. negotiations/nothing) – gdy posiadasz już wyczerpujące odpowiedzi możesz podsumować wszystkie zebrane informacje i negocjować inny sposób rozwiązania lub zapytać „Gdybym nic teraz nie zrobiła, jakie byłyby korzyści lub ryzyko takiego postępowania?”.
Warta używania technika do partnerskiej relacji z lekarzem i położną. W okresie ciąży może dać Ci poczucie bycia aktywną uczestniczką procesu sprawowania opieki w porodzie. Technika BRAIN tak naprawdę należy do osoby towarzyszącej Ci. Chociaż rodzące kobiety są bardziej niż zdolne do podejmowania świadomych decyzji , to warto pamiętać, że hormony porodowe przenoszą nas w inny stan świadomości. Jeśli twój partner jest w stanie zadać pytania, możecie potem wspólnie przedyskutować informacje, gdy zostaniesz z nim sama. BRAIN umieszcza Ciebie i Twojego partnera, czy inną wspierającą Cię osobę w centrum procesu decyzyjnego, jeśli sytuacja nie wymaga nagłego działania.